مقالات

قوانین و مقررات کالای ملوانی

قوانین کالای ملوانی

کالای ملوانی یا ته لنجی یک اصطلاح رایج است که در حوزه تجارت و واردات کالا به کشور به کار می‌رود. در ادامه به توضیح کامل قانون کالای ملوانی خواهسم پرداخت.

کالای ملوانی یا ته لنجی چیست؟

این اصطلاح به کالاها و محصولاتی اشاره دارد که صاحبان لنج‌ها یا قایق‌های دریایی (ملوانان) مجاز به واردات آن‌ها به کشور هستند. بر اساس قوانین و مقررات مربوط، ملوانان می‌توانند به تعداد محدودی در سال، با محدودیت‌های مشخص، کالاهایی را وارد کشور کنند.

این محدودیت‌ها ممکن است شامل مقدار ماکسیمم واردات در سال و نوع کالاهای مجاز باشد. هدف از این محدودیت‌ها، کنترل و مدیریت واردات کالاها به کشور است، به‌طوری‌که واردات کالاهای ضروری و مجاز انجام شود و از واردات کالاهای ممنوع یا غیرقانونی جلوگیری شود.

بر اساس این قانون، هر ملوان می‌تواند سالانه حدود ۶ بار به مقدار ۱۵۰۰ دلار کالا وارد کشور کند.

جزئیات قانون کالای ملوانی

ملوانان می‌توانند با رعایت مقررات و قوانین مربوط، به تعداد محدودی از انواع کالاهای مجاز را وارد کشور کنند.

هدف قاونوی کالای ملوانی، اشتغالزایی است. طبق آخرین آمار بیش از 4 هزار شناور در استان‌های هرمزگان، بوشهر، خوزستان و سیستان و بلوچستان وجود دارد. بر اساس قوانین حمایت از شرایط اقتصادی مرزنشینان، بر اساس قانون ملوانی یک سری معافیت‌ها برای ملوانان و خدمه در نظر گرفته شده که باعث می‌شود از این طریق به صورت قانونی درامدزایی کنند.

کالای ملوانی یا ته لنجی چیست؟

 

لیست کالاهای ملوانی مجاز

کالای ملوانی می‌تواند شامل کالاهای غذایی، لوازم خانگی، لوازم شخصی، لوازم برقی و الکترونیکی، خشکبار، قطعات خودرو، قطعات ماشین آلات، لوازم و تجهیزات صنعتی و موارد مورد نیاز برای استفاده در زندگی روزمره باشد.

برخی از کالاهای ملوانی مجاز عبارتند از:

 1. قند و شکر (هر نفر ۱۵ کیلوگرم در سال)
 2. چای (هر نفر یک کیلوگرم در سال به جز استان گیلان)
 3. ادویه (هر نفر ۳ کیلوگرم در سال)
 4. ابزارآلات برش(هر خانوار به ارزش ۱۰۰ هزار تومان در سال)
 5. دستگاه تصفیه آب و آب شیرین (هر خانوار یک دستگاه در سال)
 6. روغن نباتی (هر نفر ۱۰ کیلوگرم در سال)
 7. دوچرخه (برای هر ۳۰ نفر یک دستگاه در سال)
 8. بخاری نفتی و گازی (هر خانوار یک دستگاه در سال)
 9. کنجد فقط برای مرزهای شرق کشور (هر نفر یک کیلوگرم)
 10. بادام هندی (فقط برای مرزهای شرق کشور برای هر نفر یک کیلوگرم)

توجه داشته باشید که تعداد این کالاها حدود 97 قلم است. برای دریافت لیست کامل لطفا با ما تماس بگیرید.

لیست کالای ملوانی ممنوعه

همانطور که قبلا اشاره کردیم، امکان واردات کالای ملوانی فقط برای محصولات مجاز وجود دارد. کالای زیر را نمی‌توان به عنوان کالا ملوانی وارد ایران کرد:

 • کالاهایی که به دلایل امنیتی، بهداشتی و زیست محیطی از طرف ارگان‌‎های مربوطه ممنوع اعلام شده، برای مثال مواد منفجره، سلاح‌ها، مواد مخدر، محصولات حیوانی و گیاهی ممنوعه و غیره.
 • ممکن است برخی از کالاها برای واردات به ایران دارای محدودیت زمانی یا تعداد باشند. بنابراین اگر کالایی که قصد وارد کردن آن به کشور را دارید جز کالای ملوانی هم باشد، اما در تعداد و زمان واردات به کشور محدودیت آن را رعایت نکرده باشید، نمی‌توانید آن را وارد کنید.

برای کسب اطلاعات دقیق‌تر لطفا با ما تماس حاصل فرمایید.

آیین نامه کالای ملوانی

در ادامه آیین نامه کالای ملوانی مصوب دولت با شماره ۶۵٨۵٩/ت۵٣٧۶٣ھـ  را آورده‌ایم که می‌توانید از آن برای درک بهتر قانون کالا ملوانی استفاده کنید.

هیات وزیران در جلسه 18/5/1396 به پیشنهاد شماره 186438/60 مورخ 23/8/1395 وزارت صنعت، معدن و تجارت و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آیین‌نامه ورود کالا توسط ملوانان شناورهای دریایی سنتی با ظرفیت کمتر از (۵٠٠) تن (لنج تجاری) و ساماندهی و نوسازی آن شناورها را به شرح زیر تصویب کرد:

آیین‌نامه ورود کالا توسط ملوانان شناورهای دریایی سنتی با ظرفیت کمتر از (۵۰۰) تن (لنج تجاری) و ساماندهی و نوسازی آن شناور‌ها

ماده۱ـ تخلیه و بارگیری شناور‌ها صرفاً در مناطق مشمول (مناطقی که سازمان بنادر و دریانوردی و گمرک جمهوری اسلامی ایران که در این آیین­نامه گمرک نامیده می‌­شود در آن استقرار دارند) مجاز بوده و ورود و خروج شناور‌ها با مجوز سازمان بنادر و دریانوردی انجام می‌شود.

تبصره۱ـ اداره کل بنادر و دریانوردی استان مکلف است ظرف سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این آیین ‎نامه، نسبت به استقرار کامل نمایندگی‌های خود در مناطق مشمول برای ایفای کلیه تعهدات اقدام نماید.

تبصره۲ـ گمرک مکلف است در اجرای این آیین‌نامه ضمن تأمین نیروی انسانی و تجهیزات مورد نیاز، مجوز انجام تشریفات گمرکی کالای تجاری مازاد بر معافیت ملوانی را با رعایت تبصره (۱) ماده (۷) صادر نماید.

تبصره۳ـ معافیت ملوانی شامل معافیت از سود بازرگانی و سایر عوارض موضوع تبصره (۲) مواد (۶) و (۸) قانون ساماندهی مبادلات مرزی  (مصوب ۱۳۸۴) می‌باشد.

ماده۲ـ ناخدایان شناور‌های تجاری با ظرفیت کمتر از (۵۰۰) تن، برای سفر به مقصد کشور‌های حاشیه جنوبی خلیج‌فارس، مشخصات فنی شناور، اطلاعات گذرنامه‌ای ناخدا و ملوانان، نام کشور مقصد و تاریخ خروج را در کاربرگ (فرم) خود اظهاری مطابق کاربرگ پیوست که تأیید شده به مهر دفتر هیأت دولت است به گمرک اعلام می‌نمایند.

ماده۳ـ گمرک موظف است مشخصات کار برگ (فرم) یاشده در ماده (۲) را در سامانه ملوانی ثبت و اظهارنامه اجمالی ملوانی را صادر و در اختیار ناخدای شناور قرار دهد. سازمان بنادر و دریانوردی مکلف است زمان خروج شناور از بندر را در اظهارنامه اجمالی ملوانی درج نماید.

ماده۴ـ ناخدای شناور مکلف است مشخصات کل محموله وارده اعم از ملوانی و مازاد بر ملوانی شامل تعداد نگله، نوع، میزان و ارزش کالا و همچنین وزن محموله را مطابق با مفاد فهرست کل بار (مانیفست) به تفکیک در اظهارنامه اجمالی (که در زمان خروج شناور از گمرک دریافت نموده) ثبت و در زمان مراجعه ابتدا به دریابانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و سپس به گمرک ارایه نماید. این اظهارنامه مبنای انجام تشریفات گمرکی می‌­باشد.

تبصره ـ درصورتی‌که شناور مشمول این آیین ‎نامه، فاقد اظهارنامه اجمالی یادشده باشد یا اظهارنامه مذکور به تشخیص گمرک با فهرست کل بار (مانیفست) و محموله شناور مطابقت ننماید شناور و پرسنل آن مشمول معافیت‌‌ها و مزایای مندرج در این آیین ‎نامه نخواهند بود.

ماده۵ ـ کالای ملوانی پس از تخلیه کامل در اسکله، تحویل مراجع تحویل‌گیرنده گردیده و در محل مناسبی که صرفاً برای این‌گونه کالا‌ها در نظر گرفته شده است نگهداری و با رعایت کامل مقررات و بر اساس فهرست اقلام قابل ورود و مقدار تعیین‌شده ترخیص خواهد گردید.

تبصره ـ تخلیه هم‌زمان شناور‌ها در اسکله، در صورت ضرورت با موافقت گمرک بلامانع است.

ماده۶ ـ ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و گمرک موظفند ظرف یک ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این آیین‌نامه نسبت به اصلاح، تقویت و استقرار کامل زیرسامانه ملوانی در سامانه جامع امور گمرکی اقدام نمایند.

تبصره۱ـ گمرک موظف است مشخصات شناور، اطلاعات گذرنامه‌ای ناخدا، ملوانان، تاریخ ورود، نوع و میزان کالای ملوانی وارداتی، سقف ریالی و تعداد دفعات استفاده‌شده از معافیت‌های مربوط به هر لنج و هر یک از خدمه آن را در زیرسامانه ملوانی موضوع این آیین ‎نامه ثبت نماید.

تبصره۲ـ تا زمان عملیاتی شدن سامانه یادشده، گمرک موظف است دفاتر یکسان و مهر و موم (پلمپ) شده را تهیه و در اختیار کلیه دفاتر گمرکی مشمول قرار دهد.

ماده۷ـ شناور‌های دریایی سنتی با ظرفیت کمتر از پانصد تن (لنج تجاری) در صورت تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار دادن ملوانان شاغل در آن شناور و برخوردار شدن آنان از مزایای بیمه تأمین اجتماعی از قبیل بازنشستگی، بیمه درمان، عیدی آخر سال و سایر موارد مربوط، مجازند در هر سال برای هر شناور و هر ملوان حداکثر شش نوبت و در هر نوبت به ازای هر ملوان تا سقف یکصد میلیون (۰۰۰ر۰۰۰ر۱۰۰) ریال از معافیت ملوانی مندرج در تبصره (۳) ماده (۱) این آیین‌نامه استفاده نمایند.

تبصره۱ـ استفاده از معافیت ملوانی برای کلیه کالا‌ها مشروط بر اینکه در هنگام ورود قابلیت ثبت سفارش در سازمان توسعه تجارت ایران را داشته باشد (به استثنای کالا‌های مشمول قانون چگونگی محاسبه و وصول حقوق گمرکی، سود بازرگانی و مالیات انواع خودرو و ماشین‌آلات راهسازی وارداتی و ساخت داخل و قطعات آنها) و ترخیص کالا‌های مازاد بر معافیت ملوانی هر شناور با رعایت شرط مذکور تا سقف (۶) نوبت در سال با اخذ حقوق ورودی و وجوه متعلقه، بدون ثبت سفارش و پس از انجام تشریفات گمرکی امکان‌پذیر است.

تبصره۲ـ معافیت‌‌های ملوانی برای شناور‌های زیر (۲۰۰) تن حداکثر شش نفر، برای (۲۰۱) تا (۳۵۰) تن حداکثر هفت نفر و برای (۳۵۱) تا (۵۰۰) تن حداکثر هشت نفر و در هر حال برای حداکثر شش سفر در طول یکسال اعمال می‌گردد. در مناطقی که تعداد سفر متداول شناور‌ها بیش از شش سفر می‌­باشد سفر‌های مازاد شناور مشمول معافیت نبوده و ترخیص کالا در هر حال مشمول مقررات صادرات و واردات کشور می‌باشد. تصویب‌نامه‌های شماره ۱۵۲۶۳/ت۴۸۰۱۸هـ مورخ 2/2/1391 و شماره ۱۶۶۷۴/ت۴۵۰۵۹هـ مورخ 8/6/1390 لغو می‌گردد.

تبصره۳ـ استفاده از مزایای ماده (۷) و تبصره­‌های (۱) و (۲) آن منوط به این می‌باشد که حداقل شش نفر از کارکنان آن لنج دارای سهمیه معافیت ملوانی باشند.

ماده۸ ـ گمرک موظف است پس از صدور سند ترخیص اطلاعات مربوط به ترخیص کالا‌ها را به صورت الکترونیکی به سازمان توسعه تجارت ایران اعلام نماید.

ماده۹ـ مزایا و تسهیلات این آیین ‎نامه تنها شامل شناور‌های با ظرفیت کمتر از (۵۰۰) تنی که حداقل دو سال پیش از تاریخ لازمالاجرا شدن این آیین ‎نامه در این زمینه به تشخیص سازمان بنادر و دریانوردی فعال بوده‌اند، می‌شود.

تبصره ـ کلیه دستگاه‌های ذیربط مکلفند از ثبت و پذیرش شناور‌های جدید خودداری نمایند.

ماده۱۰ـ گمرک موظف است تعداد، نوع، وزن و ارزش ریالی کالا بر اساس مواد (۱۴) و (۱۵) قانون امور گمرکی (مصوب۱۳۹۰) و میزان حقوق ورودی آن را در سند گمرکی (پته الکترونیکی) درج نماید.

تبصره ـ گمرک موظف است عبارت «این سند گمرکی (پته الکترونیکی) صرفاً در سطح استان معتبر است» را بر روی سند موضوع این ماده، درج و امکان دسترسی الکترونیکی به پته‌های صادره را برای نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران فراهم نماید.

ماده۱۱ـ مطابق ماده (۹) قانون ساماندهی مبادلات مرزی و تبصره (۳) ماده (۶) آیین­نامه اجرایی قانون یادشده موضوع تصویب­نامه شماره ۶۴۳۴۲/ت۳۴۵۷۶هـ مورخ 4/6/1385 و اصلاحیه‌های آن، خروج کالای ملوانی به‌صورت تجمیعی از استان صرفاً با موافقت شورای ساماندهی مبادلات مرزی استان و حذف معافیت­‌ها و پرداخت مابه­التفاوت حقوق ورودی با صدور پروانه گمرکی بلامانع است.

ماده۱۲ـ دریابانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران موظف است در زمان خروج شناور‌ها، نسبت به کنترل مشخصات مندرج در اظهارنامه اجمالی (که گمرک آن را تأیید نموده) با مشخصات شناور، ناخدا و ملوانان اقدام و اظهارنامه را ممهور به مهر ثبت خروج با قید تاریخ نماید.

ماده۱۳ـ دریابانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران موظف است به هنگام ورود شناور‌ها، مشخصات شناور، ناخدا و ملوانان را با مشخصات ثبت‌شده در اظهارنامه اجمالی که در زمان خروج اخذ نموده­اند با فهرست کل بار (مانیفست) تطبیق و در صورت مطابقت، آن را ممهور به مهر ورودی نماید و در صورت عدم مطابقت اطلاعات با اظهارنامه، مراتب را به گمرک اعلام نماید.

ماده۱۴ـ هرگونه تخلیه بار شناور‌های مشمول این آیین‌نامه خارج از اماکن گمرکی و یا خروج کالا از گمرکات بدون انجام تشریفات گمرکی و تحت هر عنوان، وفق بند (الف) ماده (۱۱۳) قانون امور گمرکی و قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز (مصوب ۱۳۹۲) قاچاق محسوب می‌شود.

ماده۱۵ـ با توجه به مشکلات اجرای دقیق مقررات کالای ملوانی، عوامل دریابانی استان موظفند در اجرای ماده (۱۲) قانون امور گمرکی، همکاری و هماهنگی­‌های لازم را با گمرک انجام دهند.

ماده۱۶ـ برای ورود کالا‌های ملوانی، براساس تبصره (۱) ماده (۸) قانون ساماندهی مبادلات مرزی، رعایت قوانین و مقررات بهداشتی و قرنطینه­ای و ارایه سایر مجوز‌های قانونی(حسب مورد) الزامی است.

ماده۱۷ـ از تاریخ لازم­الاجرا شدن این آیین‌نامه هرگونه مصوبات مغایر با این آیین‌نامه توسط مراجع استانی ذی‌ربط ازجمله شورای تأمین استان و کارویژه مرزی لغو می‌شود.

ماده۱۸ـ کارگروهی با مسئولیت وزارت راه و شهرسازی (سازمان بنادر و دریانوردی) و با عضویت وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و کشور و سازمان‌های برنامه و بودجه کشور، میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و دریابانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و استانداری مربوط ظرف یک ماه از تاریخ لازم‌الاجراشدن این آیین ‎نامه برنامه جایگزینی شناور‌های دریایی سنتی با ظرفیت کمتر از پانصد تن (لنج تجاری) موضوع این آیین ‎نامه ظرف پنج سال با شناور‌های فلزی و یا حذف و تغییر کاربری آن‌ها را به هیأت وزیران ارایه نماید.

تبصره۱ـ سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است در لوایح بودجه سنواتی حداکثر تا سقف پنجاه درصد از سود بازرگانی وصولی از کالا‌های ملوانی ناشی از اجرای این آیین ‎نامه را در قالب ردیف یا ردیف‌های اعتباری مشخص به منظور اجرایی نمودن برنامه فوق­الذکر و سایر برنامه‌های اشتغال‌زایی برای ملوانان شاغل در آن شناور‌ها پیش‌بینی نماید.

تبصره۲ـ تغییر کاربری شناور‌های یادشده به صیادی ممنوع است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *